Rzeźba Jana Szczepkowskiego w naszym kościele

Rzeźba Jana Szczepkowskiego w Parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku

 

Po pięciomiesięcznych pracach konserwatorskich nad trzema rzeźbami autorstwa Jana Szczepkowskiego, zabytki wróciły do Milanówka. Jedna  z rzeźb od 15 sierpnia eksponowana będzie w parafii św. Jadwigi Śląskiej.

Prace konserwatorskie zrealizowane zostały w ramach zajęć dydaktycznych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie pod kierunkiem adi. dr Janusza Smazy.  Opieką zostały objęte:  płaskorzeźba –Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny ,  Autoportret oraz Twarz Józefa Piłsudskiego (studium do sarkofagu). Zabytkom przywrócono początkowe walory, utrwalono je oraz przygotowano do ekspozycji. Każda rzeźba otrzymała profesjonalnie przygotowaną dokumentację.

 Mieszkańcy będą mogli podziwiać  w milanowskim kościele odlew gipsowy części centralnej ołtarza „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Ołtarz drewniany  z którego wykonano odlew rzeźbiarz Jan Szczepkowski tworzył  w latach 1927- 1929, na zamówienie Szwajcarów, nie trafił jednak do ich rąk pozostając w Milanówku. W chwili obecnej oryginał mogą zobaczyć  odwiedzający Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, gdzie ołtarz został wypożyczony. Mamy nadzieję, że do końca roku będą mogli Państwo zobaczyć ekspozycję innych dzieł wielkiego artysty. Tymczasem o artyście i jego dziełach dowiedzieć się można więcej z materiałów informacyjnych przygotowanych przy okazji ekspozycji rzeźby w Milanówku.

Podziękowania kierujemy do Księdza Proboszcza Parafii Św. Jadwigi Śląskiej, prałata Stanisława Golby za umożliwienie wyeksponowania rzeźby.

 

Aneta Majak

Dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury


ZN | 2013-08-15 12:29:26 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne