Roraty


Cieszyć może w sposób szczególny udział dużej liczby dzieci, które wraz z rodzicami przeżywają tę Eucharystię. Zapalone lampiony i świece przy wejściu do kościoła, do śpiewu "Chwała na wysokości..." przy wygaszonych światłach dodają odpowiedniego nastroju oczekiwania...


Krótko o historii rorat przypomnimy poniżej, cytując fragment artykułu ks. Rafała Łaskawskiego, opublikowanego w naszym kurierze parafialnym w grudniu 2012 r.:


"Roraty

W czasie całego Adwentu, poza niedzielami i uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia), odprawiane są Roraty. Są to Msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny, odprawiane bardzo wczesnym rankiem. Ich nazwa pochodzi od łacińskich słów pieśni często śpiewanej na początku Mszy - Rorate caeli desuper (Spuśćcie rosę, niebiosa). W czasie Rorat przy ołtarzu znajduje się dodatkowa, ozdobna świeca - symbolizuje ona obecność Maryi. Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach; zapalają się one dopiero podczas uroczystego hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Jest to jeden z nielicznych przypadków w roku liturgicznym, kiedy hymn ten śpiewa się każdego dnia (chociaż wyłącznie podczas Rorat w dni powszednie).

Roraty na stałe wpisały się w polską tradycję. Odprawiano je już w XII w. W XVI w. były powszechnie znane w całym kraju. W roratach brali udział wszyscy, bez względu na stan, z którego się wywodzili. Uczestniczyli w nich także królowie i ich rodziny. Według XVIII-wiecznej tradycji przed rozpoczęciem rorat zapalone świece przynosili do ołtarza przedstawiciele wszystkich siedmiu stanów, a więc król, prymas, senator, szlachcic, żołnierz, kupiec i kmieć. Wręczali je kapłanowi, mówiąc: „Jestem gotowy na Sąd Boży”. Obrzęd przypominał, że Adwent jest oczekiwaniem także na ostateczne przyjście Pana Jezusa."


(Ks. Rafał Łaskawski, "Jadwiżanka" nr 7 (22) 2012)


ZN | 2013-12-12 09:16:42 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne