Ks. kard. Nycz i Skauci Europy w Milanówku 13 września 2014
Młodzież skautowa gromadziła się przed kościołem już wczesnym popołudniem, w oczekiwaniu na uroczystą Mszę św., która miała rozpocząć ich ważne wydarzenie: początek nowego roku skautowego.


Na tę uroczystość przyjechały zastępy i drużyny z całego Mazowsza, a także zastępowe z Ogólnopolskiej Sieci Samodzielnych Zastępów "Bluszcz" - z Kamienia Pomorskiego, Olsztyna, Białegostoku, Pobierowa i Chojnic. Ze sztandarami, w mundurach - to było niezwykle wzruszające, widzieć tak wiele młodych dziewcząt i wielu młodych chłopców w jednym czasie i jednym miejscu - i to właśnie w Milanówku!


Ks. kard. Nycz celebrował Mszę św. razem z naszymi kapłanami: ks. proboszczem Stanisławem Golbą i wikariuszem ks. Marcinem Falkowskim, a także dwoma innymi kapłanami. Czytania i psalm wykonali także skauci: Marta Borządek oraz Patryk Kocielnik i Bartek Wierzbicki.


W homilii ks. kard. Nycz nawiązał do fragmentu Ewangelii, w którym Pan Jezus porównał życie człowieka do domu. Jeżeli dom zbudowany jest na mocnym i głębokim fundamencie, co wymaga zresztą dużego wysiłku, to żadne wichry i żadne powodzie go nie uszkodzą ani zniszczą. Tak więc człowiek, który od początku - czy to w szkole, czy w rodzinie, czy w skautingu -  buduje na głębokim fundamencie, to zawsze poradzi sobie. Bo z dobrego drzewa są tylko dobre owoce!


Ks. kard. Nycz powiedział także di skautów,  że "odprawia tę Mszę św. w waszej intencji, aby się wam wszystko udało, abyście byli dobrzy i wydawali dobre owoce i żebyście się nie oszczędzali, budując głęboki fundament pod całą waszą dorosłość..."


Na zakończenie Mszy św., w podziękowaniu  za przybycie i odprawienie Mszy św. hufcowi: Maria Minda i Dobromił Błachowiak wręczyli ks. kardynałowi piękny bukiet kwiatów i wyrazili wdzięczność w krótkich słowach.


Widać było, że nasz metropolita całym sercem jest ze skautami i modli się o ich dobre postawy, życząc im, aby oni sami i ich rodziny doznawali łask Bożych przy wykonywaniu zadań.


Po Mszy św. odbył się na terenie skweru za Pomnikiem Bohaterów uroczysty apel Skautów Europy. Blisko 1000 dziewcząt i chłopców w pięknych mundurach, w otoczeniu wielu rodziców i całych rodzin, zebrało się na tej  dorocznej uroczystości.


Obecni byli: ks. kard. Nycz, ks. dziekan Jan Mężyński, nasi kapłani, a także funkcyjni skauci z II Hufca Warszawskiego oraz naczelniczka harcerek, Magdalena Gzik.


Na apel przybył burmistrz Milanówka, Pan Jerzy Wysocki, czym nadał wysoką rangę temu spotkaniu młodych skautów.


W czasie apelu odbyło się pożegnanie hufcowej Marii Mindy i powołanie na tę funkcję Aleksandry Olechowskiej. Mianowania dokonała naczelniczka Magdalena Gzik, a ks. kard. Nycz pobłogosławił nowej hufcowej na jej drogę w nowej funkcji.Nowa hufcowa złożyła uroczyste przyrzeczenie.


Hufcowy Dobromił Błachowiak odczytał akt oficjalnego uznania I Szczepu Milanowskiego bł. Jose i wręczył szczepowemu, Grzegorzowi Truchelowi oraz drużynowemu Patrykowi Kocielnikowi sztandar szczepowy.


Po apelu skauci i ich rodziny uczestniczyli w pikniku. Można było zjeść harcerską grochówkę oraz coś słodkiego.


A że wszyscy już nieco zgłodnieli, to i apetyty były duże i kolejka po grochówkę także...


Trzeba stwierdzić, że milanowscy skauci bardzo dobrze przygotowali tę uroczystość rozpoczęcia roku skautowego na Mazowszu. Należą im się gratulacje i słowa uznania, m.in. dla Pana Piotra Sitko, przewodniczącego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza", Federacji Skautingu Europejskiego.


2014-09-14 18:11:36 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne