Wszystkich Świętych
Może cieszyć fakt, że prawie wszystkie groby są uporządkowane, udekorowane kwiatami i wieńcami, a także zapalonymi zniczami i lampkami. To są oczywiście symbole, do których dołączamy nasze modlitwy za zmarłych.


Na cmentarzu można było złożyć ofiarę na wypominki. Zapisy przyjmowali nasi ministranci:


Sebastian Kocielnik


Dominik Nadrowski z Olą i Pawłem Seliwiak

Groby Powstańców Warszawy były udekorowane jednakowymi chryzantemami, co prezentowało się bardzo ładnie i uroczyście.


I te same groby już wieczorem - z zapalonymi na każdym z nich zniczami. Przy pomniku Powstańców ustawionych było dziesiątki zniczy, które zapalali i dorośli, i młodzież.


W pobliżu pomnika znajdują się groby kapłanów z naszej parafii, a m.in. ks. Edmunda Nowaka,
ks. Lucjan Ronduda, ks. Stanisław Barszczewski, a także gen. brygady, ks. Kazimierz Suchcicki, kapelan Wojska Polskiego, więzień Starobielska, zamordowany w Katyniu w 1940 r.


Odwiedzający groby swoich bliskich zatrzymywali się często także przy kwaterze ss. urszulanek SJK, w której pochowany jest m.in. o. Alfons Ptak, oblat Maryi Niepokalanej, b. proboszcz parafii na Grudowie.


i to samo otoczenie w wieczornych godzinachWszyscy Święci... - kto może zostać świętym? Kościół naucza, że nie tylko ci, którzy uznani zostali za świętych przez papieża w procesie kanonizacji, ale także wszyscy ci, którzy zmarli i zostali przyjęci do "Ojczyzny Niebiańskiej". Dlatego też modlimy się za nich wszystkich 1 listopada oraz za wszystkich zmarłych w Dzień Zaduszny, także za tych, którzy jeszcze nie dostąpili tej chwały.

W te dni najbardziej "chodliwym towarem" stają się znicze i lampiony, które zapalamy na grobach, pamiętając również o tych zapomnianych. A nabycie ich jest możliwe dzięki m.in. harcerzom, którzy przez cały dzień rozprowadzają je przed cmentarzem:


Harcerki ZHP przy rozprowadzaniu zniczy

Opiekę nad sprzedającymi sprawują instruktorzy, a wśród nich hm. Krzysztof Wziątek.


W oktawie tych świąt, czyli do 8 listopada można otrzymać odpust zupełny w intencji osoby zmarłej (1 na dzień, a więc do soboty nawet za 8 osób!). Trzeba oczywiście spełniać warunki dla odpustu zupełnego, a mianowicie:
1. uczestniczyć nabożnie we Mszy św.
2. być w stanie łaski uświęcającej (po przyjęciu Sakramentu pokuty i pojednania, chociaż niekoniecznie w tym dniu, ale bez grzechu ciężkiego; grzechy lekkie są nam odpuszczane podczas Mszy św., gdy wyznajemy nasze grzechy;
3. przystąpić do Komunii św.
4. odmówić modlitwy Ojcze nasz i Wierzę w Boga
5. odmówić modlitwę w intencji Papieża
6. nawiedzić w danym dniu  cmentarz
7. nie mieć przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

Dusza osoby zmarłej, za którą ofiarujemy odpust zupełny, opuszcza czyściec i staje przed obliczem Boga.


2014-11-01 19:28:09 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne