Wielkopostny spektakl

„Sen o Krzyżu”

 

Pierwszy spektakl Teatru Fijewskich Tadeusza, Marii, Barbary, Włodzimierza –„Sen o Krzyżu”, staroangielski poemat mistyczny o Męce i Śmierci Pana Jezusa w przekładzie Moniki Opalińskiej, został pokaznay publiczności w IV. niedzielę Wielkiego Postu, 15 marca 2015 roku, a następnie 22 marca, w pięknych salach podziemia warszawsko-praskiej Katedry św. Floriana i św. Michała Archanioła.

 

Gospodarz, ks. proboszcz Bogusław Kowalski przywitał ciepło zarówno zespół Teatru Fijewskich, jak i zgromadzoną licznie publiczność oraz udzielił wszystkim błogosławieństwa.

 

Przy nastrojowej muzyce, przypominającej czasy biblijne, granej na harfie przez znakomitą harfistkę, Agnieszkę Bemowską 

oraz na duduku, granej przez znakomitego muzyka, Piotra Prokopowicza, 

rozpoczął się ten wspaniały spektakl, tak dobrze wpisujący się w klimat Wielkiego Postu. Pieśni pasyjne w wykonaniu świetnego śpiewaka Warszawskiej Opery Kameralnej, Witolda Żołądkiewicza

barytonu, a także Barbary Dobrzyńskiej, mezzosopran poruszyły serca publiczności, wśród której był nasz wikariusz, ks. Marcin Falkowski.

Także recytacje Jana Kasprzyka i Marka Cichuckiego, oparte na tekście poematu, tak żywo i bezpośrednio odnoszące się do ostatnich chwil życia Syna Człowieczego,  Jezusa Chrystusa, przejmowały do głębi. Ubogie, ale wiernie oddające ówczesne stroje i sandały na rzemykach dodawały przedstawieniu biblijnego nastroju.

 Scenariusz przygotowała i przedstawienie reżyserowała Barbara Dobrzyńska, założycielka Teatru Fijewskich, który wywodzi się z Naszego Teatru, grającego pod kierownictwem Barbary Dobrzyńskiej w latach 2012-2014. Piękne plakaty, ciekawy program spektaklu oraz bilety z pamiątkowym zdjęciem świadczą o tym, że Teatr Fijewskich dobrze przygotował się do inauguracji swoich występów.

 

Barbara Dobrzyńska zapowiedziała na zakończenie spektaklu, iż Teatr Fijewskich będzie miał swoją siedzibę w Domu Pielgrzyma AMICUS na warszawskim ŻOLIBORZU obok Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz że w maju można oczekiwać nowego spektaklu o niezłomnej Warszawie, a także o otwarciu w AMICUSIE  „Salonu Hemara”.

 

 Zdjęcia i opracowanie  - Zbigniew Nowacki

 


2015-03-01 17:20:30 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne