Teatr Fijewskich zaprasza na spektakl "Sen o Krzyżu"

Sen o Krzyżu


...”Pochodzący z drugiej połowy dziesiątego wieku poemat mistyczny anonimowego autora „Sen o Krzyżu” przełożyła z języka staroangielskiego na język polski stylizowany na dawną, średniowieczną polszczyznę i opracowała Monika Opalińska, a doskonałą formę teatralną jako misterium dla tego wyjątkowego tekstu wymyśliła Barbara Dobrzyńska, autorka scenariusza i reżyser spektaklu. Barbara Dobrzyńska dołączyła do tekstu polskie pieśni pasyjne o niebywałym wydźwięku teologicznym, będące wielkim skarbem naszego dziedzictwa kulturowego.

Misterium „Sen o Krzyżu” opowiada w przeszywający sposób o ukrzyżowaniu i śmierci Chrystusa. Oto średniowieczny bohaterski wojownik miał sen, w którym upersonifikowany Krzyż mówi, w jaki sposób umierał na nim Chrystus. Wojownik otrzymuje polecenie, by to, co usłyszał we śnie, przekazywał ludziom. I przedstawiając nam, widzom, tę opowieść, wypełnia poleconą mu misję, której głównym przesłaniem są słowa, że przez Krzyż - na którym sam Bóg cierpiał kaźń za „rodu ludzkiego przewiny” - wiedzie droga do królestwa, które „nie z tego świata jest zrodzone”.

Misterium rozpoczyna monolog wojownika zwracającego się do nas, widzów, byśmy uważnie wsłuchali się w to, co opowie nam o swoim śnie. A ujrzał Krzyż, cudowne drzewo Zbawiciela, drzewo zwycięstwa, które doń przemówiło...  Ścięty w borze, przeznaczony był do dźwigania na swoich ramionach złoczyńców. Ale pewnego dnia zawisł na nim sam Bóg.

Dzięki pięknie grającej na harfie Annie Sikorzak-Olek oraz dzięki Piotrowi Prokopowiczowi grającemu na duduku, niezwykłym dawnym ormiańskim instrumencie, zarówno poszczególne wątki, jak i całość spektaklu otrzymały dodatkowy wymiar...

 

(Fragmenty recenzji pani Temidy Stankiewicz-Podhoreckiej „Krzyż zwycięża”, zamieszczonej w „Naszym Dzienniku” 12 marca 2014 r. po premierze).

W spektaklach będą grali studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia, a zamiast gry na harfie usłyszymy niecodzienny instrument - bandurę w wykonaniu  młodego, ukraińskiego muzyka, Iwana Szmiło. Premiera - w sobotę, 5 marca.

Spektakl reżyseruje Barbara Dobrzyńska.

Użyteczne linki:  www.teatrfijewskich.pl

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/wznowienie-spektaklu-4.html
2016-03-03 22:27:28 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne