Jubileusz Chrztu Polski - 16-17 kwietnia 2016
 spektaklu ukazane były sceny z historii Polski, począwszy od Chrztu św. Mieszka I i Dobrawy (966 rok), przez bitwę pod Grunwaldem (1410 rok), Unię w Horodle (1413 rok), Śluby króla Jana Kazimierza (1655 rok), Odsiecz Wiedeńską (1683 rok), przez rozbiory Polski (1772, 1793, 1795) aż po czasy współczesne. Śpiewane były znane pieśni, a m.in. Bogurodzica, Boże coś Polskę, podczas których wykonywania publiczność wstawała z miejsc.
Na tle tych wydarzeń historycznych przekazywane były treści polskiej poezji od Jana Kochanowskiego do Adama Mickiewicza....


Chrzest Mieszka I, grają: Magda Michalik, Stanisław Sparażyński i Piotr Zajączkowski.

Przed spektaklem pani Małgorzata Paciorek z Fundacji Rozwoju Obywatelskiego oraz pani Jolanta Głowacka powitały publiczność i zaprezentowały Teatr Fijewskich.


W niedzielę, 17 kwietnia w kościele św. Jadwigi Śląskiej odprawiona została uroczysta Msza św. z udziałem przedstawicieli władz samorządowych z burmistrzem, panią Wiesławą Kwiatkowską na czele, pocztami sztandarowymi szkół milanowskich, Straży Miejskiej i harcerzy ZHP.

Ks. proboszcz Stanisław Golba, celebrans Mszy św., w homilii mówił wiele o chrzcie św. jako najważniejszym Sakramencie św. dla nas, katolików.


Po południu spotkaliśmy się w sali Urzędu Miejskiego z czytelnikami "Jadwiżanki". Gościem specjalnym był znakomity aktor Ryszard Bacciarelli. Spotkanie, na którym była obecna także pani Burmistrz Wiesława Kwiatkowska i radni miejscy, rozpoczęło się od odmówienia koronki do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził ks. Franciszek Urmański.


Spotkanie, na które przybyło - niestety - tylko ok. 40 osób, prowadziła Daniela Abramczuk, koordynator Zespołu Redakcyjnego. Przedstawiła ona w części oficjalnej najważniejsze wydarzenia z ostatniego roku działania  oraz członków Redakcji. Następnie ogłoszone zostały wyniki Foto-Konkursu na zdjęcia roku. Burmistrz Wiesława Kwiatkowska wręczyła ufundowane przez siebie oraz jurorkę Foto-Konkursu, Paulinę Krysińską nagrody następującym osobom: Mai Stanisz, Beacie Starzyńskiej, Annie Ruszkowskiej, Izabeli Uziak,  Bogumiłowi Derejczykowi oraz Marcinowi Chmieleckiemu.


W części artystycznej wystąpił najpierw nasz zespół muzyczny "Pascha" z pieśnią "Nadejdzie dzień", pod kierunkiem Beaty Paczek.


Ryszard Bacciarelli rozpoczął swój występ od osobistych wspomnień rodzinnych, a jest on prapraprawnukiem słynnego malarza królów polskich: Augusta III Sasa i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Następnie przedstawił nieco historii Polski od książąt piastowskich Siemowita aż do Bolesława Chrobrego, czytając o nich wierszem napisane teksty ks. Jana Głuchowskiego z książki "Ikones książąt i królów polskich" z XVII wieku.


W repertuarze Ryszarda Bacciarellego znalazły się utwory Jana Kochanowskiego oraz Adama Mickiewicza: pięknie wykonane deklamacje Reduty Ordona oraz Inwokacja i Epilog z "Pana Tadeusza". Usłyszeliśmy także wspaniałe wykonanie bajki Adama Mickiewicza "Przyjaciele". To było mistrzowskie wykonanie, jakiego obecnie nie słyszy się - powiedziała po spotkaniu Barbara Dobrzyńska. 


Ten bukiet kwiatów był całkowicie zasłużony dla zacnego aktora, który od 63 lat występuje na scenach teatrów i w telewizji, w filmach i serialach telewizyjnych oraz w radiu.


Zespół "Pascha" oraz Diakonia muzyczna Wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca z Brwinowa występowały między wierszami, recytowanymi przez Ryszarda Bacciarellego. Na koniec zaśpiewały wspólnie Hymn ŚDM.


Atmosfera spotkania była bardzo rodzinna, bo przecież większość uczestników zna siebie nawzajem albo szybko się zaprzyjaźniła. Oba zespoły młodzieżowe, muzyczne otrzymywały brawa po każdym utworze, a było ich łącznie 9. Jedynie to, co przeszkadzało, to niewyłączone lub niedostatecznie wyciszone telefony komórkowe. A przecież musimy mieć świadomość, że przychodząc do kościoła, teatru, na spotkanie nawet prywatne, powinniśmy uszanować Boga, aktorów i inne osoby i zadbać o to, aby nasze telefony nie zakłócały
(tak, jak deklamacji Inwokacji w wykonaniu Ryszarda Bacciarellego).

Po części artystycznej można było podziwiać piękne zdjęcia w Foto-Konkursie, a było ich ponad 110! Tych 6 najlepszych i tych ponad 106 nagrodzonych i wyróżnionych w jedenastu edycjach. A także posilić się ciastami, cukierkami, owocami, napić kawy i herbaty albo zimnych napojów, jakie znalazły się na stołach przed salą spotkania...Wszystko było smaczne i dla wszystkich wystarczyło...


Maja Stanisz, laureatka nagrody za zdjęcie roku w kategorii "osoby" - Profilowe (to obok niej na tablicy wystawowej) 

Było dużo emocji, wrażeń, doznań, także pewnych mankamentów, ale dzięki Bogu i spokojowi ks. Franciszka, który bardzo pomagał podczas całego spotkania i błogosławił na początku i na końcu, wróciliśmy do domów napełnieni tymi właśnie emocjami, wrażeniami, doznaniami. Długo pamiętać będziemy piękne deklamacje Ryszarda Bacciarellego, który przypomniał nam swoim wielkim talentem aktorskim wiersze ojca literatury polskiej, Jana Kochanowskiego i największego poety polskiego, naszego wieszcza Adama Mickiewicza.

Zdjęcia z Mszy św. i IV Spotkania z Czytelnikami "Jadwiżanki" będą dostępne niebawem w galerii fotografii/wydarzenia.

2016-04-19 15:59:33 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne