ŚDM - Msza św. pożegnalna z pielgrzymami
Mszę św. celebrował ks. Franciszek Urmański wraz z ks. Kike ó z Wenezueli. Warto wymienić z imienia i nazwiska tych młodych pielgrzymów z Ameryki Łacińskiej:
Argentyna:
1. Raul Magnasco z Buenos Aires
2. Ayelen Alancay z Buenos Aires

Brazylia:
3. Raquel Damiano z Campos
4. Raissa Bangel Damiano z Campos


Na pierwszym planie Raissa, za nią nieco starsza siostra Raquel.

Gwatemala:
5. Mayfield Cate Cartagena z Gwatemali (ta sama nazwa dla stolicy)
6. Blanca I Ramirez z Gwatemali
7. Flor do Maria Ramirez z Gwatemali
8. Ricardo Morales z Gwatemali

Wenezuela:
9. Noelia Diaz Tardim z Caracas
10. Noel López z Caracas
11. Ricardo Gonzales z Caracas
12. Padre Kike  Alaña z Caracas
13. Xavier Osorio Abreu z Caracas
14. Jacknelly Carolina Rojas Pirela z Caracas.


Noelia Diaz z Mają Stanisz, jedną w wielu wolontariuszek 

Wszyscy zjawili się na Mszy św., a Wenezuelczycy mieli ze sobą flagę narodową, zresztą zabierali się na wszystkie spotkania i wyjazdy.


Ewangelia była czytana po polsku i po hiszpańsku. We fragmencie według św. Łukasza Pan Jezus wyjaśnił uczniom, jak powinna wyglądać modlitwa - "Ojcze nasz" oraz o człowieku, który potrzebuje nagle 3 chlebów, aby przyjąć gości i prosi swego przyjaciela, aby mu pomógł.  Ks. Franciszek powiedział w homilii, a słowa jego tłumaczył na język hiszpański pan Andrzej Stępnik, m.in.:
Przez chrzest przyjęliśmy do Kościoła trójkę dzieci, a jednocześnie kończy się pobyt młodych pielgrzymów z Argentyny, Brazylii, Gwatemali i Wenezueli w naszej parafii, w ramach Diecezjalnych Dni Młodych. Jezus uczy modlitwy "Ojcze nasz", bo jesteśmy wszyscy dziećmi tego samego Ojca...Dzięki temu możemy zobaczyć, co to znaczy, że Kościół jest katolicki, powszechny, że w Kościołach w różnych krajach mówimy różnymi językami, ale łączy nas jedna wiara, jeden chrzest i jedna ofiara Jezusa Chrystusa, którą złożył na krzyżu i którą ponawia podczas każdej Mszy św. Łączy nas także wspólna modlitwa i wołanie do jednego Ojca....Jestem głęboko przekonany, że gdyby ktoś z nas przyjechał do Was do Argentyny, Brazylii, Gwatemali czy Wenezueli, to
zrobilibyście to samo. Każdy ma swoje problemy: Argentyna ma swoje problemy, Brazylia ma swoje problemy, Wenezuela ma swoje problemy i Gwatemala ma swoje problemy. Także i Polska ma swoje problemy. I tu Jezus świadomy tego chce nam pokazać moc modlitwy za siebie nawzajem. 


Następnie ks. Franciszek nawiązał do Światowych Dni Młodzieży - tych w Krakowie, na które przyjechali nasi goście, a także tych, na których możemy się z nimi spotkać w przyszłości. Możliwe jest i to, że niektórzy z nas może pojadą do ich krajów w Ameryce Południowej. Ale możliwe jest i to, że możemy tutaj, na ziemi, już się nie spotkać. Jestem przekonany - mówił ks. Franciszek -   że dzięki tej modlitwie za siebie nawzajem będziemy mogli kontynuować tę radość, jaką mieliśmy tutaj, w Krakowie. I mam nadzieję, że spotkamy się tam, gdzie radości ze Zmartwychwstania już nie będzie końca.

        

Pod koniec Mszy św.  pielgrzymi zgromadzili się wszyscy przed prezbiterium. Wenezuelczycy trzymali flagę narodową Wenezueli, a niewiasty z Gwatemali - flagę swojego kraju.  Noelia Diaz trzymała w ręku jakąś figurkę Matki Bożej... 
Głos zabrał ks. Kike, mówiąc m.in.: Chciałbym wyrazić wdzięczność dla tej przepięknej wspólnoty parafialnej. Przyjechaliśmy tutaj z różnych krajów Ameryki Południowej i z wyobrażeniem, które poszło w kierunku nieba. A to ze względu na wdzięczność za to wszystko, co otrzymaliśmy tutaj. Ks. Franciszek wspomniał o problemach naszych krajów. Ale zapomnieliśmy o tym wszystkim złu dzięki serdecznemu powitaniu, jakiego doświadczyliśmy tutaj.


Jesteście Państwo o wielkiej kulturze i wielkiej wrażliwości duchowej. Wyjeżdżamy z Milanówka, będąc pod wrażeniem wielkiej gościnności i wrażliwości, jakie Państwo nam zaoferowaliście. Nie chcemy odejść bez pozostawienia podarunku z naszej strony. Chcemy ją przekazać figurkę Matki Bożej z Coromoto  ks. Franciszkowi, który jest kapłanem wielkiej wartości w tej parafii. Jest to człowiek wielkich walorów duchowych, wielkiej siły i prosił, aby go wspierać w jego posłudze. Ta figurka ukazuje Matkę Bożą z Coromoto, patronkę Wenezueli i chciałbym ją przekazać w dowód wdzięczności. 


(W lutym 1996 roku papież Jan Paweł II sprawował Mszę św. w Coromoto, gdzie kilka tygodni wcześniej konsekrowano nową bazylikę. Umieszczono w niej cudowny wizerunek Patronki Wenezueli. Papież przyozdobił figurę złotym różańcem).

Niech Matka Boska z Coromoto błogosławi całej Waszej parafii. Chciałbym, aby był to wyraz wdzięczności całej wspólnoty z Ameryki Łacińskiej. Jednocześnie chciałbym podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy zajmowali się nami, a którzy przygotowywali się do tej roli już od października ub. roku.

Ks. Franciszek podziękował za ten piękny dar, przekazany przez pielgrzymów dla naszej parafii.

Po zakończonej Mszy św. jeszcze długo przebywali pielgrzymi oraz nasi parafianie, w tym także wolontariusze, na placu przed kościołem. Ks. Kike przeprowadził wywiady z kilkoma osobami dla telewizji wenezuelskiej i obiecał, że ukażą się one także w  stacjach telewizyjnych innych krajów Ameryki Południowej.

---------------------------------------------------------------------------------

Myślimy, że warto podsumować te piękne doświadczenia i przeżycia związane z jednej strony z gościną, jaką przyjęliśmy pielgrzymów na ŚDM, a z drugiej strony z ich życzliwością, przyjaźnią i wspólną więzią duchowa, jaka połączyła ich z mieszkańcami Milanówka.

Niech te newsy i liczne albumy zdjęć, a także nagrania wideo będą miłą pamiątką przeżywania pobytu sympatycznych, skromnych i niezwykle radosnych pielgrzymów z Brazylii, Gwatemali, Wenezueli i Argentyny. Pamiętamy także pielgrzymów z Meksyku, którzy przebywali w tym samym czasie w parafii Matki Bożej Bolesnej, chociażby ze wspólnego powitania czy dnia sportu. Pełni temperamentu i radośni. 

Ci wszyscy młodzi pielgrzymi są prawdziwymi  ludźmi wiary, miłości i nadziei!

2016-07-25 16:15:12 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne