ŚDM - Brazylijczycy w Milanówku - 24 lipca

W oczekiwaniu na pielgrzymów z Brazylii rozbrzmiewały na Wójtowskiej rytmy brazylijskiej samby w wykonaniu Andrzeja Sumikowskiego, Anny Ruszkowskiej i innych członków milanowskiego neokatechumenatu.


Na spotkanie przybyli nasi dotychczasowi goście z Wenezueli, Gwatemali, Argentyny i dwie Brazylijki, Raquel i Raissa Damiano, oczekujące swoich rodaków z flagą brazylijską...


Po serdecznym powitaniu na ulicy wszyscy weszli do budynku Zespołu Szkół nr 2, gdzie na sali gimnastycznej przygotowano miejsce na nieszpory. Pielgrzymi złożyli swoje bagaże w pokojach, odświeżyli się nieco i wyposażeni w swoje instrumenty weszli na salę. Na drabinkach zawieszony był duży plakat z wizerunkiem Jezusa Chrystusa, pośrodku sali zaś ustawiono duży krzyż i ambonkę, a przed nią wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus oraz kwiaty w wazonie. Obok, na małym stoliku, ustawiono ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.


W grupie Brazylijczyków było pięciu kapłanów, każdy z jednej parafii diecezji São Paulo.
Spotkanie w sali rozpoczęło się od przedstawienia osób odpowiedzialnych w grupach. Potem rozpoczęły się nieszpory. Krótką modlitwę wypowiedział ks. Franciszek Urmański (na nieszporach obecny był także nasz proboszcz, ks. Stanisław Golba). 


Modlitwy były przeplatane żywiołowym śpiewem przy akompaniamencie gitar i bębnów.
Szkoda tylko, że nie zapewniono odpowiedniego nagłośnienia tej dużej sali i dla tak dużej ilości osób - nie do śpiewów, ale do modlitw i informacji, przekazywanych zebranym.


Po nieszporach, w których uczestniczyło blisko 200 osób, nastąpiła agapa, czyli poczęstunek z grillów, a także z przygotowanych stołów ze smakołykami: sałatkami, owocami, ciastami, napojami. Nikt nie odszedł głodny, a jeszcze zostało wiele...To nasza specjalność - polska gościnność, gdyż "Gość w dom, Bóg w dom." 


Nie było żadnych problemów z nawiązywaniem kontaktów. Wielu pielgrzymów (głównie mężczyźni) skorzystali z boiska i grali oczywiście w piłkę (chyba przywieźli ze sobą...).
Inni siedzieli na murawie czy nawet kamienistym podłożu, gdyż nie było dostatecznej ilości
ławek czy krzesełek. Ale nikomu to nie przeszkadzało...


A to "nasi" pielgrzymi z wolontariuszami pozują do pamiątkowego zdjęcia...


Po agapie wszyscy Brazylijczycy zostali zabrani przez rodziny milanowskie do ich domów na jeden krótki nocleg. W poniedziałek rano, ok. godz. 8:00 grupa brazylijska odjechała autokarami do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. 

Co pozostało po tym spotkaniu? Sądzimy, że wiele radości, wspólnych przeżytych chwil na modlitwie i rozmowach, sympatii i poczucie dobrze spełnionej gościnności wobec przybyszów z dalekiej Brazylii. Nasze wolontariuszki i nasi wolontariusze mieli okazję wykazać się ponownie swoją pomocą organizacyjną, językową, towarzyską. Spisali się na medal - z pewnością ten złoty, najbardziej cenny! Bóg im zapłać!

2016-07-26 11:00:38 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne