Odpust parafialny - niedziela 16 października 2016
Niedzielną, uroczystą sumę celebrował nasz gość, o. Krzysztof Borodziej, oblat. Obecni byli ks. dziekan Jan Mężyński oraz proboszcz ks. Stanisław Golba. 


Na uroczystość odpustową także i ołtarz był udekorowany pięknymi (białymi) kwiatami.
Celebrans z asystą i ministrantami weszli w procesji do kościoła od strony placu.


Szata liturgiczna jest tego dnia złotego koloru, a z przodu na ornacie widoczny jest wizerunek św. Jadwigi Śląskiej.


Nie bez powodu obraz św. Jana Pawła II zawisł w tej nawie obok figury św. Jadwigi Śląskiej. Tych dwoje świętych łączy bowiem wiele, co w niedzielnej homilii wyjaśnił o. Krzysztof Borodziej. Przypomniał on najpierw, że Karol Wojtyła został wybrany na papieża 38 lat temu 16 października, a więc w dzień wspomnienia św. Jadwigi (kanonizowanej w 1267 roku) oraz że często wspominał ten zbieg wydarzeń jako znak Opatrzności Bożej.


Następnie o. Krzysztof opowiedział o dwóch wydarzeniach, powołując się na osobistego fotografa papieża, Arturo Mari. Papież Jan Paweł II odwiedził podczas jednej ze swoich pielgrzymek Koreę Południową. Wiedząc, że znajduje się tam szpital dla trędowatych, pragnął ich odwiedzić, ale władze zgodziły się jedynie na to, aby mógł pomodlić się tylko przed drzwiami szpitala. Kiedy Ojciec Święty tam przybył, długo się modlił (przed drzwiami), ale potem wstał i zdecydowanym ruchem otworzył drzwi i wszedł do środka. Podszedł do każdego łóżka i uczynił znak krzyża na czole każdego chorego.
Drugi przypadek to pielgrzymka papieża  do jednego  z krajów afrykańskich. Ojciec Święty udał się tam do szpitalika dla dzieci chorych na AIDS. Kiedy wychodził, zauważył przy drzwiach dwie starsze zakonnice. Zatrzymał się i zapytał je, co one tu robią, a one odpowiedziały, że opiekują się tymi chorymi, że nikogo innego tu nie ma do opieki. Wtedy papież ukląkł przed nimi i ucałował ich ręce.

Te dwa wydarzenia były znamienne dla pontyfikatu Wielkiego Papieża, które jeszcze wielokrotnie dawał przykłady troski o biednych, ale też wołał: "Nie lękajcie się..."

W tych dziełach naśladował niejako św. Jadwigę Śląska, która niosła pomoc ubogim w całym
swoim księstwie. Otwierała - wbrew niezadowoleniu swojego dworu - spichlerze i rozdawała zboże potrzebującym. Ufundowała utworzenie wielu szpitali m.in. we Wrocławiu, w Środzie Śląskiej oraz ufundowała klasztor dla sióstr cysterek w Trzebnicy, w którym przełożoną została jej córka Gertruda i w którym sama zamieszkała oraz w nim zakończyła swe życie w 1243 roku.


Ponadto ufundowała blisko 20 kościołów parafialnych. Św. Jadwiga urodziła 7 dzieci, z których tylko troje dożyło wieku dorosłego. Po 20 latach małżeństwa z Henrykiem złożyli oboje śluby czystości.


Atrybutami świętej są: makieta klasztoru, figura Matki Bożej, but w ręce, krzyż, księga  i różaniec.

Do pieśni liturgicznych włączył się nasz chór parafialny "Cantabile", który śpiewał na chórze.


Na zakończenie Mszy św. o. Krzysztof odmówił modlitwę do św. Jadwigi Śląskiej przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. 


Po modlitwie i błogosławieństwie wyruszyła procesja dookoła kościoła ze sztandarami i świętymi obrazami na feretronach. Bielanki ozdabiały trasę procesji kwiatuszkami, rzucanymi przed Najświętszym Sakramentem.


W Mszy św. odpustowej uczestniczyło wielu wiernych, chociaż kościół nie był wypełniony całkowicie jak bywało w latach minionych.


Po procesji nastąpiło wprowadzenie Najświętszego Sakramentu do kościoła i na zakończenie uroczystości odśpiewano Te Deum.


Przed opuszczeniem kościoła wierni mogli ucałować relikwie św. Jadwigi.2016-10-16 11:52:04 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne