Wszystkich Świętych - 1 listopada 2016 roku
Uczestnictwo we Mszy św. w ten dzień - czy to w kościele, czy na cmentarzu - jest naszą powinnością. W naszej parafii, zamiast sumy odbywa się o godz. 12:30 w kościele modlitwa za zmarłych, potem procesją wierni udają się na cmentarz, gdzie po procesji żałobnej z wypominkami ok. godz. 14 odprawiana jest Msza św. Ta tradycja wynika z faktu, że 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, a w Zaduszki - niestety nie. Dzisiaj Msza św. odbyła się jednak w kościele, gdyż padał deszcz i ks. proboszcz podjął decyzję o zmianie.


W przyjmowaniu wypominków pomagali klerycy Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego z Warszawy; na zdjęciu - kleryk Bartłomiej.

Kto może, ten dba o groby bliskich mu osób przez cały rok. Dla niektórych jednak jest to jedyna okazja w roku, aby zadbać o uporządkowanie grobu przed 1 listopada. Tego dnia wszystkie groby wyglądają pięknie: są udekorowane kwiatami, wieńcami, zapalone są znicze i lampiony. Także o groby powstańców poległych w Powstaniu Warszawskich zatroszczono się.


Pod pomnikiem poległych zawsze palą się kolorowe lampki, pozostawiane przez nawiedzających cmentarz - także przez dzieci.


Znicze zapalamy także na grobach opuszczonych, o które nie mogą z jakichś powodów dbać ich opiekunowie, bądź na grobach znanych nam osób, jak np. na grobie Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, pisarza i patrioty polskiego, o którym pisał ostatnio w naszym kurierze "Jadwiżanka" Leszek Cichosz.


W pobliżu pomnika Powstańców Warszawy znajduje się piękny grób ks. Kazimierza Suchcickiego, kapelana wojskowego, generała brygady, zamordowanego w Katyniu przez NKWD w 1940 roku.


Przed cmentarzem można było kupić znicze, lampiony, kwiaty, a rozprowadzali je m.in. harcerze z Hufca ZHP Milanówek im. Janusza Kusocińskiego.


2016-11-01 15:59:01 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne