Niedziela Palmowa 9 kwietnia 2017 roku

Wtedy tłumy Żydów witały Go radośnie, gdy na osiołku wjeżdżał do miasta, aby uczestniczyć w święcie żydowskim Pascha. On jednak już wiedział, że niebawem będzie zdradzony przez Judasza Iskariotę, pojmany przez strażników żydowskich na zlecenie Sanhedrynu i faryzeuszów, którzy Go oskarżali i domagali się Jego śmierci, osądzony przez Piłata i wydany na ukrzyżowanie.

W Niedzielę Palmową czytane są dwie Ewangelie według św. Mateusza: najpierw, przy wejściu do Kościoła, wewnątrz

 lub na schodach, 

fragment Ewangelii  o wjeździe do Jerozolimy oraz po czytaniach  - opis męki i śmierci Pana Jezusa. Szaty liturgiczne mają kolor czerwony. Pan Jezus był skazany na śmierć przez ukrzyżowanie, chociaż namiestnik rzymski, Poncjusz Piłat miał wątpliwości i chciał Go uwolnić, ale Żydzi wołali: „Na krzyż, na krzyż!” Biczowany, potem ukoronowany cierniem, wyszydzany i poniżany, bity aż do krwi, musiał nasz Zbawiciel dźwigać ciężki krzyż aż na Golgotę, gdzie Go ukrzyżowano wraz z dwoma łotrami.

Na Mszę św. przychodzimy z palmami, wykonanymi własnoręcznie, całymi rodzinami albo kupionymi w kwiaciarni, a najlepiej przed kościołem u wolontariuszy, którzy wraz z naszymi wikariuszami przygotowali dwa rodzaje palm: żywe i sztuczne. Zysk z ich sprzedaży będzie przeznaczony na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży w Panamie w 2019 roku. Beata Starzyńska i jej koleżanki uwijały się przy stolikach z palmami, gdyż popyt okazał się bardzo duży.

 Ksiądz Bartosz donosił nowe partie w przerwach między Mszami św.

Po czytaniu pierwszej Ewangelii kapłan święcił palmy. Na Mszy św. o godz. 8.30 ks. proboszcz uczynił to w kościele,

natomiast podczas Mszy św. dla dzieci o godz. 11:15 – ks. Franciszek na placu przed kościołem. Wielobarwny tłum wiernych z pięknymi, chociaż nie tak wysokimi palmami, uczestniczył w tej radosnej chwili. Ministranci, ubrani w komże i czerwone pelerynki, prezentowali się uroczyście.

Po poświęceniu palm wyruszyła procesja wokół kościoła. Z przodu asysta kościelna niosła krzyż z Chrystusem Ukrzyżowanym oraz dwa lampiony. 

Dzieci i młodzież szli w całymi rodzinami, także matki z dziećmi w wózkach.

Po wejściu do kościoła i zajęciu miejsc Msza św. odprawiana była już jak zwykle w niedzielę.

Tego dnia kolportowana była świąteczna „Jadwiżanka”, nasz kurier parafialny, oraz ogłoszony został Konkurs Fatimski, który potrwa do 20 kwietnia.

W parafii Matki Bożej Bolesnej, po Mszy św. o godz. 11 przeprowadzono konkurs na najciekawsze, największe palmy. Zdjęcia z tej parafii można obejrzeć także w galerii fotografii/wydarzenia: http://www.milanowekswjadwiga.pl/index.php?action=gallery&id=201

(fot. Z. Nowacki)


2017-04-09 13:58:01 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne