79. rocznica napaści Rosji Sowieckiej (ZSRR) na Polskę

17 września  obchodzimy 79-tą rocznicę ataku Sowietów na Polskę.

17 września 1939 r. „ Czwarty rozbiór Polski” - to jedna z najważniejszych dat, jakie powinniśmy pamiętać z historii XX wieku. Niestety, przez blisko 50 lat po zakończeniu II wojny światowej ta data była Top Secret. Nie czczono jej w Polsce, nie uczono o niej w polskich szkołach waszych rodziców. Jeśli już o niej czasem mówiono, to szeptem w domach lub tłumaczono, jako datę wejścia sowieckiej armii, która przyszła „na pomoc Polsce”, przeciwko Hitlerowi.

Każdy, kto głośno przypominał, co się wtedy naprawdę stało, mógł zniknąć w niewyjaśnionych okolicznościach lub przysporzyć sobie i swojej rodzinie wielu problemów prywatnie ale także w szkole oraz pracy.

Polacy po II wojnie światowej, z biegiem lat, się do tego przyzwyczaili: żeby nie mówić, nie pamiętać, nie roztrząsać, nie tłumaczyć swoim dzieciom, bo po co robić sobie kłopoty. Podobnie milczano o mordzie w Katyniu, o obławie Augustowskiej, o Armii Krajowej, o Żołnierzach Wyklętych, o ludziach, którzy walczyli o prawdę. Ale jak w każdym narodzie, a szczególnie w tak mocno doświadczonym przez dzieje, jak Polski, były też osoby niezwykłe, dzielne, niezłomne - BOHATEROWIE. Osoby, które nigdy nie napisałyby na swoich drzwiach hasła: Śpię- nie budzić, a w razie wojny - przenieść w bezpieczne miejsce”. To nie byli ludzie, którzy dla poklasku innych byli: „za, a nawet przeciw”. To ludzie, którzy mieli zasady, kierujący się hasłem Bóg-Honor-Ojczyzna i za te zasady potrafili oddać życie. To sól ziemi Polskiej, która nadawała i nadaje jej smak, jednocześnie będąc solą w oku wszystkim płynącym z nurtem – nie ważne jakim, nie ważne kto tu będzie rządził, byle mi było dobrze i pieniądze co miesiąc wpływały i zaspokajały moje potrzeby.

Dzisiaj jesteśmy wolni, niepodlegli, suwerenni, możemy i powinniśmy mówić, pisać, śpiewać, pokazywać w internecie to, o czym wielu miało nadzieję, że zapomnimy, że udało im się wymazać z naszej pamięci ludzi niezłomnych, płynących pod prąd.

Data 17 września to sprawdzian naszej Polskości, tak jak zbrodnia Katyńska, tak jak Żołnierze Podziemia Niepodległościowego, jak ich ofiara krwi. Większość powie, po co to rozpamiętywać, lepiej żyć dniem dzisiejszym i myśleć o tym co jutro. Ale jak planować jutro, by nie popełnić wczorajszych błędów? Jak iść do przodu, nie wiedząc skąd się przybyło? Jeśli my zapomnimy o nich – świat zapomni i o nas. Masz swoje talenty – użyj ich, by być dobrym Polakiem. To w twoich rękach jest przyszłość Polski. Buduj jej dobrobyt, a Ci pochowani w tej mogile będą ci błogosławić z góry, wdzięczni, że ich poświęcenie nie poszło na marne.

Dodatek

A dlaczego właśnie 17 września?

23 sierpnia 1939 podpisano pakt Ribbentrop – Mołotov, zawierający tajny układ dotyczący czwartego rozbioru Polski, między Hitlera i Stalina.

Po Ataku III Rzeszy na Polskę 1 września 1939 r., Niemcy domagali się jak najszybszego podjęcia działań zbrojnych przeciwko Polsce przez ZSRS, zgodnie z tajnym układem. Stalin nie uległ naciskom Hitlera.

Ku zadowoleniu Stalina, 12 września 1939 r. na konferencji w Abbeville, Francja i Wielka Brytania, które kilka dni wcześniej wypowiedziały wojnę Niemcom, podjęły wspólną decyzję o niepodejmowaniu działań ofensywnych przeciwko Hitlerowi. To, oraz wchodzący w życie 16 września 1939 r., układ rozejmowy ZSRS z Japonią (kilka miesięcy wcześniej wybuchły walki na granicy mongolsko-mandźueskiej, a w Moskwie nie chciano walczyć na dwóch frontach), spowodowały ostateczną decyzję Stalina o wkroczeniu do II Rzeczypospolitej następnego dnia - 17 września 1939 r. W praktyce rozpoczął się czwarty rozbiór Polski. Stalin, zbrojny atak na Polskę, określił koniecznością ochrony mienia i życia zamieszkujących te tereny Białorusinów i Ukraińców. ZSRS uznał tego dnia kłamliwie II Rzeczpospolitą za nieistniejącą, toteż wszelkie układy z nieistniejącym państwem potraktowano jako nieobowiązujące, w tym często odmawiano statusu jeńców wojennych, żołnierzom polskim. Katyń, Żołnierze Wyklęci, to już następstwa czegoś, co się stało 17 września 1939 r.

 Dr Dariusz Zdziech

Kraków, wrzesień 2018 roku


Ps.

Zdjęcia dla ilustracji pochodzą od Redakcji z internetu.


2018-09-17 11:55:40 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne