Co nowego w „Jadwiżance”?

Innym ciekawym artykułem jest rozważanie o cierpieniu według Biblii, na przykładzie Listu  św. Pawła do Kolosan, którego autorem jest ks. Leszek Slipek. Napisał on także drugi tekst „Tajemnica zastrzeżona samemu Bogu”, w którym także pisze o cierpieniu, ale i o współczesnych zagrożeniach ze strony szatana. Znamienne jest zdanie: „Człowiek zdaje się zapominać, że w ludzki los od zawsze wpisane są zarówno radość jak i smutek, nadzieja i rozpacz, pragnienia i rozczarowania.”

Kolejnym tekstem o cierpieniu jest artykuł Aleksandry Smejda-Rosłoniec pt. „Dlaczego istnieje zło i cierpienie”? Autorka rozważa w aspekcie historycznym i filozoficznym ważne zagadnienie istnienia zła i cierpienia w ujęciu globalnym, zastrzegając jednak, że tylko Bóg może pomóc nam, jeśli zawierzymy się Mu w tej Jego tajemnicy.

Doktor Anna Ruszkowska przedstawiła w swoim artykule - jak zwykle nietuzinkowo – problem cierpienia, miłości matki do syna, swojej odwiecznej miłości do gór, a to wszystko osadzając pośród fragmentów Pisma Świętego, z którego zaczerpnęła zresztą tytuł: „I otrze z ich oczu wszelką łzę…”(, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ani krzyku, ani trudu już nie będzie) – (Ap 21,4). Mnie podobają się jej artykuły, pisane sercem i uczuciem.

Podobne upodobanie mam w artykułach Leszka Cichosza, który z nawet najmniejszej prawdy historycznej potrafi wydobyć esencję i ciekawe spostrzeżenia. I tak jest w jego tekście „Miłosierdzie wobec cierpienia”. Opisuje w nim historię szpitalnictwa w jego rozwoju od Starożytności do XVII wieku. Wspomina m.in. lekarza Wojciecha Oczko (teraz wiem, dlaczego nazwano jego imieniem ulicę w Śródmieściu Warszawy blisko szpitala Dzieciątka Jezus…) oraz św. Kamila de Lellis, patrona i opiekuna personelu medycznego, chorych i szpitali.

W Polsce mamy wiele sanktuariów maryjnych i pasyjnych, Miłosierdzia Bożego, ale to Sanktuarium Piaśnickie, nazywane „pomorskim Katyniem” ma szczególny charakter. Bogumił Derejczyk, podróżnik i fotograf, opisuje jego historię niezwykłą, oznaczoną tragedią martyrologii 14 tyś. ofiar, zamordowanych przez Niemców w Lesie Piaśnickim na Pomorzu na przełomie 1939 i 1940 roku. O tym Sanktuarium warto wiedzieć; warto też pojechać i zobaczyć ten pomnik historii II wojny światowej.

Na zakończenie numeru poczytać możemy kolejny ciekawy artykuł Antoniny Ciużeńskiej pt. „Tradycje i zwyczaje wielkopostne kiedyś i dziś”. Przekrój historyczny i zwyczaje wielu państw takich jaki Brazylia, Filipiny i Hiszpania, ale także i nasze rodzime tradycje począwszy od Środy Popielcowej, a skończywszy na obchodach Triduum Paschalnego, pozwalają czytelnikowi wzbogacić swoją wiedzę w tym temacie.

Antonina Ciużeńska recenzuje także książkę i film. Obie pozycje bardzo ciekawe, związane z tematem przewodnim gazety. Książka „Oskar i Pani Różą” Erica Emmanuela Schmitta to opowieść o 10-letnim chłopcu Oskarze, który jest umierający na białaczkę. Róża, wolontariuszka i była zapaśniczka,  namawia go do pisania listów do „Szanownego Pana Boga” trafnie zakładając, że w ten sposób pomoże w jego cierpieniach i przygotowaniu się na śmierć.

Włoski film „Życie jest piękne” w reż. Roberto Benigni’ego, z główną rolą jego samego, to wzruszający dramat wojenny. Zawarta jest w nim opowieść niezwykłego mężczyzny, potrafiącego przeżywać radośnie życie i kochać wybraną i zdobytą niewiastę, którą poślubi, a także mądrego i kochającego ojca. Tragedia wojny i obozu koncentracyjnego, do którego trafia rodzina z małym chłopcem, porusza nawet zatwardziałe serca. Ja film obejrzałem 2 a może 3 razy i chętnie obejrzę jeszcze raz.

Recenzje Antoniny Ciużyńskiej nie pozostawiają nam wyboru: czytać i obejrzeć!

Reasumując, „Jadwiżanka” ze swoimi artykułami i zdjęciami ilustrującymi artykuły to wysoki poziom publicystyczny. Trzeba podziękować Redakcji i opiekunowi, ks. Bartłomiejowi za ten naprawdę ciekawy numer pisma. Aby stało się ono całkowicie parafialne, to warto byłoby pomyśleć o ważnych wydarzeniach z życia parafii (aktualnościach), które niegdyś i także w ostatnim numerze były obecne.

Szcześć Boże!

 

 


2019-04-15 18:09:37 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne