Pamiętamy 10 sierpnia 1944 roku - mord Niemców na żołnierzach AK

Wymienić trzeba nazwiska tych bohaterów:

 ppłk. lek. med. Franciszek Grodecki (lat 81)

plut. pchor. Jan Garstecki ps. Robotnik

kpr.pchor. Bogusław Kołodziejski ps. Rżewski

sierż. Józef Sikorski ps. Józef

kpr. Tomasz Ponder ps. Tomek.

Zostali oni zastrzeleni na miejscu, a ciała podpolono i spalono. Szósty żołnierz AK Dionizy Rybiński ps. Betka został zabrany na przesłuchania i był torturowany, a potem osadzony w więzieniu na Radogoszczu w Łodzi i tam zabity w styczniu 1945 roku.

Dowody mordu i wysadzenia magazynu broni uwiecznili na fotografiach kpr. Ryszard Witkowski ps. Orliński oraz siostra Bogusława Kołodziejskiego Łucja Kołodziejska-Świątkowska ps. Wiśka. Ryszard Witkowski dożył sędziwego wieku – 94 lat – i dzisiaj był obecny na uroczystościach, a także wygłosił piękne, patriotyczne przemówienie. Obecna była również pani Łucja, który przyjechała z Sierakowa wraz z całym chórem im. B. Dembińskiego. Chór śpiewał w kościele podczas Mszy św. oraz przy pomniku w Lasku Pondra.

 

Na uroczystości byli obecni także: przedstawiciele Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, władze samorządowe miasta Milanówek oraz radni miejscy, przedstawiciele stowarzyszeń milanowskich, mieszkańców oraz harcerze ZHP i Straż Miejska oraz rycerze Zakonu Jana Pawła II.

 

Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem w Lasku Pondra dwie piosenki wspomnieniowe zaśpiewała młodziutka harcerka ZHP, Patrycja Pruszyńska, którą nasz milanowski artysta Dariusz Biernacki określił na swoim Facebooku „skarbem Milanówka”.

 

Na ogrodzeniu kościoła św. Jadwigi Śląskiej jest umieszczonych 15 plansz z wystawą „ Pamiętamy 10 sierpnia 1944 Milanówek”, która opisuje te wydarzenia z 1944 roku i zawiera wiele zdjęć archiwalnych i współczesnych.

 

Organizatorem uroczystości był Społeczny Komitet Organizacyjny w składzie: Maria Smoleń, Dariusz Biernacki, Elżbieta Kubek i Hanna Młynarska. Wystawę przygotował znany milanowski grafik Mariusz Koszuta (była ona już eksponowana w 2015 roku). Całość była przygotowana perfekcyjnie, godnie dla uczczenia pamięci pomordowanych.

 

Na zdjęciu - prowadząca uroczystość na cmentarzu i przy pomniku pani Maria Smoleń.


2019-08-11 18:54:36 | drukuj
Msze św. i nabożeństwa
Niedziela:
7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30, 18.00
Dni powszednie:
7.00, 8.00, 18.00
Nabożeństwa>>
Kancelaria Parafialna
ul. Kościuszki 41
05-822 Milanówek
tel.: 022 758 35 42
więcej informacji>>
Biblioteka Parafialna
Polecamy

poprzednie zamknij następne