Drugi dzień rekolekcji o. Marka Kowalskiego
Przypomniał o Lwowskich Ślubach króla Jana Kazimierza w katedrze we Lwowie w 1656 roku i to, że król uznał Matkę Bożą za Królową Polski i zawierzył Jej cały nasz naród. Nawiązał do słów Prymasa Polski, Stefana kard. Wyszyńskiego o tym, że Opatrzność dała Narodowi Polskiemu w postaci Jasnej Góry dodatkową pomoc w tych trudnych czasach...


O Matce Bożej o. Marek powiedział, że ..."to nie Maryja nas potrzebuje, ale że to my Ją potrzebujemy...Oczekując na Matkę Bożą, pielgrzymujemy na Jasną Górę...Któż nie zna tego miejsca, kto nie śpiewał: "Madonno, Czarna Madonno, jak dobrze Twym dzieckiem być."

O. Marek, mówiąc o miłości Matki, nawiązał do słów Anny Kamińskiej: "Kochać to znaczy być obecnym". Obecnym i zatroskanym, jak Maryja w Kanie Galilejskiej, gdy wypowiada tylko dwa zdania: "Nie mają już wina." oraz "Zróbcie wszystko, cokolwiek Wam powie." Maryja jest obecna w cieniu Jezusa...

O. Marek opowiedział historię kobiety, włókniarki z Łodzi, która podczas pielgrzymki Jana Pawła II do tego miasta dała takie świadectwo o sobie i swojej wiary w Maryję. Będąc przy nadziei z 4. dzieckiem, nie dała się namówić na aborcję, lecz zawierzyła Matce Bożej i urodziła to dziecko.

Nasz sympatyczny rekolekcjonista w sposób przekonywujący uświadamia nam, kim jest tak naprawdę Matka Boża i jaką rolę spełnia Jej Jasnogórskie Sanktuarium. On nas przygotowuje na godne przyjęcie Matki Bożej w Jej Jasnogórskiej Ikonie.

Temu też służą modlitwy Apelu Jasnogórskiego.


Na zakończenie Apelu Jasnogórskiego odmawiana jest ta właśnie modlitwa: "Pod Twoją obronę...".

2014-06-30 20:11:58